
MŰGYŰJTÉS: VALÓBAN MAGÁNÜGY?
2021. október 07. 17.30
Beszélgetés
A magánszemélyek általi műgyűjtői tevékenységet gyakran éri az a kritika, hogy annak következményeképpen értékes műalkotások ezrei tűnnek el örökre a nyilvánosság elől. Az utóbbi években azonban egyre több műgyűjtő döntött úgy, hogy gyűjteményét nyilvánosan hozzáférhetővé teszi magántulajdonban lévő kiállítóterek vagy magánmúzeumok alapításával. A korábbi gyakorlattal ellentétben, amikor a gyűjtők csak alkalmanként kínálták fel gyűjteményük egyes darabjait múzeumi kiállítások számára, manapság egyre többen döntenek úgy, hogy művészeti gyűjteményüket állandó jelleggel elérhetővé teszik a közönség előtt. A magánmúzeumok növekvő száma nemcsak a művészeti világ térképét rajzolja át, hanem maradandó értéket teremt az egyedi műalkotások kiállításával. A panelbeszélgetés fő célja, hogy nyomon kövesse és feltárja a műgyűjtés fejlődését a magángyűjtemény alapításától annak a nyilvánosság előtt történő bemutatásáig.
Milyen motiváció áll a magángyűjtemények a nyilvánosság előtt történő megnyitása mögött? Mit tekinthetünk annak a mérföldkőnek vagy döntő pillanatnak - ha van ilyen -, amikor a gyűjtő úgy dönt, hogy nyilvánosan elérhetővé teszi a tulajdonában lévő alkotásokat? Mi a jelentősége a gyűjtő és az érdeklődők szemszögéből annak, hogy egy magángyűjteményt megosztanak a közönséggel? Ha már széles körben hozzáférhető és ennek megfelelően megszűnik a „magánjellege”, akkor a közízlés ismerete, a közönség reakciója alakítja-e a jövőbeni vásárlásokat és ezáltal a gyűjtemény összetételét? Milyen kihívásokkal szembesülnek a magánmúzeumok a mai művészeti piacon? Milyen versenyelőnyeik vannak? Válhatnak-e valaha a közgyűjtemények és múzeumok versenytársaivá?

Iris Barak
RésztvevőIris Barak
Kurátor, Dubi Shiff Art Collection

Sylvain Levy
RésztvevőSylvain Levy
Sylvain Levy gyűjtő és feleségével Dominique-al együtt, egyik fő felelősei a DSL collection-nek, egy fntos gyűjteménye a kortárs kínai művészetnek.

András Nagy-Szőllősi
RésztvevőAndrás Nagy-Szőllősi
Műgyűjtő
Műgyűjtő, PhD, DSC, hidrológus. Jelenleg a Nemzeti Közszolgálati Egyetem víz- és környezetpolitikai professzora Budapesten. Több mint 25 évig szolgált Párizsban az UNESCO-ban, mint az UNESCO titkára a nemzetközi hidrologiai program és később a delfti UNESCO_IHE Vízoktatási Intézet rektora lett. Több jelentős nemzetközi díj nyertese. 50 éve műgyűjtő.